AB’den Ukrayna Barış Zirvesi’ne destek: Bir ilham kaynağı

AB’nin yürütme organı Komisyonun dış politika sözcüsü Stano, günlük basın toplantısında, gelecek ay İsviçre’de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi ile ilgili soruları yanıtladı.

“AB, İsviçre’nin önümüzdeki ayın ortasında düzenleyeceği barış zirvesine tam destek veriyor” diyen Stano, şöyle devam etti:

“Bu zirvenin amacı bizim için çok önemli çünkü bunu gelecekteki bir barış süreci için bir ilham kaynağı olarak görüyoruz. AB olarak biz, mümkün olan en geniş temsili sağlamak için dünya genelindeki ortaklarımızla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda 70’in üzerinde ülke katılacağını taahhüt etti.”

Stano, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla alternatif zirveler düzenlenmesi çabalarına değinerek, “Putin’in zirvenin etkinliğini baltalamaya çalışması ya da paralel faaliyetleri, zirveden ne kadar korktuğunu gösteriyor” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Brüksel’de bugün yaptığı açıklamada, başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de dahil tüm liderlerin zirveye katılmasını beklediğini söylemişti.

Zelenski, Biden’ın zirveye katılmamasının Putin’e “alkış tutmak” anlamına geleceği değerlendirmesini yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir