Galaxy S26 için iddia edilen bu özellik iPhone’un varlığını unutturabilir

Samsung, 2nm işlem süreci üzerinde çalışan bir teknoloji devi olarak, bu alandaki rakibi TSMC’yi geçmeyi hedefliyor. Güney Koreli şirket, Japonya merkezli Preferred Networks (PFN) adlı şirketten ilk 2nm yonga üretim siparişini almış durumda.

Samsung’un 2nm projesi “Tethys” kod adıyla yürütülüyor ve bu projenin sonucunda Exynos markası altında bir ürün çıkarılması planlanıyor. Şirket, Qualcomm ve MediaTek ile rekabet etmek konusunda ciddi adımlar atıyor. Ancak, katlanabilir cihaz serisini güç verimliliği gereksinimlerini karşılamak için hala Qualcomm’a muhtaç.

“Tethys” adlı 2nm üretim projesinin 2025 yılına kadar seri üretime hazır olması bekleniyor ve bu projenin Exynos 2600 ile bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Exynos 2600’un, Galaxy S26 serisinde kullanılması planlanıyor. Samsung, 2025 yılında 2nm çiplerin seri üretimine geçeceğini daha önce duyurmuştu.

Geçen yıl piyasaya sürülen Galaxy S23 serisi, yalnızca Snapdragon 8 Gen 2 yongasıyla güçlendirilmişti. Bu yıl ise Samsung, farklı bölgelerde Galaxy S23 ve S23 Plus modellerini Exynos 2400 ve Snapdragon 8 Gen 3 çipleriyle sunarak çift platform stratejisine geri döndü. Ancak, Galaxy S24 Ultra modeli, son nesil Snapdragon amiral gemisi ile güçlendirilmiş olarak yalnızca Qualcomm’a özel tutuldu.

Gelecek nesil Exynos 2500 çipinin verimlilik iyileştirmeleri sağladığı ve bu çipin Galaxy S26 serisinde kullanılacağı söylentileri dolaşıyor. Ancak, Exynos işlemcili amiral gemisi modellerin hangi bölgelerde satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Yine de Samsung’un, performans farkını azaltabilirse Exynos yongalarını olabildiğince fazla kullanmak isteyeceği anlaşılıyor. Öte yandan, TSMC de 2nm yongalar üzerinde çalışıyor ve bu yongaların seri üretimine 2025 yılında başlamayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir