Belçikalılar yenilgiyi hazmedemedi: Halil Umut Meler hedefe konuldu… Hangi paylaşımla sınır aşıldı

EURO 2024’te Belçika ile Slovakya’nın karşı karşıya geldiği maçta Slovakya rakibini 0-1 yendi. Maçta Lukaku’nun Belçika adına attığı iki gol ise VAR’dan döndü. Birinci iptal için futbol yorumcuları bir eleştiri getirmezken ikinci gol öncesi yaşananlara büyük tepki oldu.

BELÇİKA’NIN SAYILMAYAN İKİNCİ GOLÜNDE ‘HAKEM BU ELİ NASIL GÖRDÜ’ ELEŞTİRİSİ

Gazet van Antwerp “Lukaku’nun iptal edilen golü futbol dünyasını şoke etti: ‘saçma’ ve ‘geçerli gol’. Romelu Lukaku’nun Almanya’daki Avrupa Şampiyonası’nda Slovakya’ya attığı ve 0-1 mağlup oldukları ikinci golün de iptal edilmesi futbol dünyasını karıştırdı. Birçok yabancı analist ve eski üst düzey oyuncu, Türk hakem Halil Umut Meler’in Loïs Openda’nın elle oynaması nedeniyle Belçika’nın beraberlik golünü iptal etme kararına katılmadı” diye yazdı.

Benzer başlığı ve haberi Belçika’nın sansasyon haberleri ile tanınan Het Haatste Nieuws Gazetesi de yazdı. Her iki gazetede çıkan haber şöyle:

“Gary Lineker İngiltere’nin eski uluslararası oyuncusu ve BBC analisti ‘Saçma bir karar’ diye tweet attı. Şüpheli tercih, Alman yayın kuruluşu ZDF tarafından da olumlu karşılanmadı. Almanya’nın eski milli oyuncusu Christoph Kramer ‘Elle oynama değil’ dedi. Bayern efsanesi Michael Ballack da vatandaşının görüşünü paylaştı; ‘Benim için bu hentbol değil ve geçerli bir gol. Golün iptal edilmesi gerektiğini düşünmüyorum’ dedi Magenta TV’de”.

ESKİ HAKEM, MELER’İ HAKLI BULDU

Het Haatste Nieuws Gazetesi’nde bir de eski hakem görüşüne yer verilmiş, “Hakem Meler kararında, Alman meslektaşı Manuel Gräfe tarafından desteklendi. ‘Onun (Openda) topa eliyle vurduğunu açıkça görebilirsiniz. Çizgiyi çekmeniz gereken yer burası. Elbette kasıtlı değil ve Belçikalılar için çok acı ama bana göre, doğru bir karar’ dedi, Alman hakem ZDF’de”.

BELÇİKALI TARAFTAR NEYİ PAYLAŞTI

Maç sonu Belçikalı taraftarların bir bölümü Halil Umut Meler’i sonuçtan sorumlu buldu. Bir taraftarın paylaşımı ise sınırı aşar boyuttaydı. İptal edilen golleri Meler’e yazan bu taraftar, “Ankaragücü taraftarını tebrik ediyoruz” diye malum maçın o görüntüsünü paylaştı.

TOPUN İÇİNDEKİ ÇİP ELE VERDİ; EURO 2024’ÜN GİZLİ KODU OLACAK

Katar’daki Dünya Kupası’nda ilk uygulaması yapılan toptaki mikroçip uygulaması, Avrupa Şampiyonası’nda da neden olduğu kararlar ile tartışılacak gibi görülüyor. Bu uygulamanın alanı oldukça geniş. Saniyede 500 hareketi ve her yakın teması tespit edebiliyor. Belçika maçındaki ‘Elle oynama’ kararını da bir yerde bu ‘çip’ verdi. Ekrana gelen grafikte topun gönderdiği verideki ‘frekans artışlarını’ izledik. Topun bir hareket ile yön değiştirdiği görülüyordu. Belçika’nın en eski gazetelerinden Het Belang van Limburg’ta yer alan bir yorum aslında bizimde zaman zaman liglerimizde karşı karşıya kaldığımız durumun da özeti oluyordu: “Bilimsel bir hakemlik istedik. İşte sonucu”.

Bu uygulama EURO 2024’te ilginç kararlara imza atacak gibi görülüyor.

Çeviri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir