100 yaşındaki İkinci Dünya Savaşı gazisi, mezun olduktan 60 yıl sonra üniversite diplomasını aldı

T24 Dış Haberler

İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı’nın 100 yaşındaki gazisi Jack Milton, 100. doğum günü ve mezun olduğu Maryland Üniversitesi Küresel Kampüsü’ne yaptığı katkıların onurlandırılması için bir kutlamaya gideceğini sanıyordu.

Kampüse varan Milton, 60 yıl gecikmeli mezuniyet töreniyle karşılaştı. 

Milton Fox 5 DC’ye verdiği demeçte, “Hayatım boyunca pek çok olayı kutlamak için pek çok tören yaptım, ama bu en özeli oldu” diye konuştu. 

100 yaşındaki Milton, 1960’larda Pentagon’da çalışırken Maryland Üniversitesi Küresel Kampüsü’ne kaydoldu. Okul, gaziler de dahil olmak üzere geleneksel olmayan üniversite öğrencilerine hitap ediyor ve hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim sunuyor. 

Milton 31 yıl boyunca askeri pilotluk yaptı. Maryland Üniversitesi Küresel Kampüs dergisi Achiever’ın 2021 tarihli bir makalesine göre, 12 binden fazla uçuş saati biriktirdi.

Hava Kuvvetleri’ndeki kariyeri sırasında Milton, Üstün Uçuş Haçı ile ödüllendirildi ve Vietnam’da savaş görevlerinde uçtu. 

Milton lisans diplomasını almak için 1966’da mezuniyet töreninde kep giymeyi planlıyordu ancak mezuniyet gerçekleşmeden önce Vietnam’a gönderildi. Diplomasını resmen alamamış olmasının onu her zaman rahatsız ettiğini söyledi.

Fox 5 DC’ye konuşan Milton, “Güneydoğu Asya’ya giderken mezun olan arkadaşlarımı göremeyeceğim ve onlarla olamayacağım için çok üzülmüştüm” dedi. 

Maryland Üniversitesi Küresel Kampüs Başkanı Gregory Fowler, Milton’a diplomasını ve mezuniyet kepini takdim etmenin bir onur olduğunu söyledi.

Milton, 2010 yılında John L. ve Symantha Milton Burs Fonu’nu kurdu ve bu fon Maryland Üniversitesi Küresel Kampüsü’nde özellikle yaralı askerlerin gönüllü bakıcılarına yönelik bir başka burs fonunu destekledi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir